Z radością informujemy, że Kinga Ślusarczyk, studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej, członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group (https://pchmielarz.v.prz.edu.pl/en/group-members) otrzymała 1 miejsce w II edycji Konkursu 3W na najlepszą pracę inżynierską o tematyce wody, wodoru i węgla, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Swój projekt inżynierski realizowała pod opieką prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza, Kierownika Katedry Chemii Fizycznej, w strukturach której funkcjonuje grupa badawcza.
Jego celem była popularyzacja idei 3W, łączącej technologie oparte na wodzie, wodorze i węglu i wspierającej naukowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli administracji publicznej w budowaniu lepszej przyszłości.
Wśród zwycięzców znalazła się także Kinga Ślusarczyk, członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group (https://pchmielarz.v.prz.edu.pl/en/group-members), pełniąca funkcję wicesekretarza Studenckiego i Doktoranckiego Koła Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM” (https://ipsum.prz.edu.pl/), której projekt inżynierski pt. ,,Powierzchniowo inicjowana polimeryzacja rodnikowa z przeniesieniem atomu w skali mikrolitrowej” został nagrodzony 1 miejscem Konkursu w kategorii prac inżynierskich. Nagrodzona praca obejmowała opracowanie ekologicznej i efektywnej metody powierzchniowo inicjowanej ATRP w celu funkcjonalizacji powierzchni materiałów płaskich. Do osiągnięcia tego celu opracowano kilka modyfikacji, mających na celu zmniejszenie stężenia kompleksu katalitycznego miedzi, a także objętości mieszaniny reakcyjnej wykorzystywanej na cm2 materiału, redukując znacznie nie tylko koszty procesu, ale również ilość produkowanych w procesie odpadów.
Szczegółowy opis nagrodzonej pracy:
W projekcie tym opracowana została koncepcja syntezy nanowarstw polimerowych z wykorzystaniem jedynie 30 ppm kompleksu katalitycznego względem monomeru, co otwiera drogę zastosowaniu prezentowanej metody również w dziedzinach, gdzie czystość produktu stanowi aspekt kluczowy, takich jak biomedycyna czy implantologia. Wykorzystanie płytek krzemowych jako układu modelowego pozwala z kolei twierdzić, że analogiczna modyfikacja jest możliwa do przeprowadzenia również na innych materiałach. Dodatkowo zastosowany monomer, metakrylan 2-(dimetyloamino)etylu, dzięki obecności grupy funkcyjnej w postaci aminy trzeciorzędowej, po polimeryzacji charakteryzuje się właściwościami hydrofilowymi, a także może ulegać czwartorzędowaniu, co umożliwia otrzymanie inteligentnych materiałów o charakterze antybakteryjnym.
Więcej informacji o konkursie na stronach:
https://www.gazetaprawna.pl/konferencje/3W2023/
Aktualności Chmielarz Research Group
Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej
Twitter - Chmielarz Research Group @Chmielarz_Group
Facebook - https://www.facebook.com/Kolo.Naukowe.IPSUM
Instagram - https://www.instagram.com/crg_ipsum/