Inż. Kingi Ślusarczyk, studentka I roku studiów II stopnia na kierunku Technologia Chemiczna wzięła udział w międzynarodowej konferencji naukowej 8th International Seminar on Modern Polymeric Materials 2023, organizowanej przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej w dniach 17-19.05.2023 r., gdzie otrzymała nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca podczas konkursu na najlepszą prezentację posterową (https://mpm2023.pl/images/PDF/MPM2023_Best_Poster_Awards.pdf). Jest to duże osiągnięcie inż. Ślusarczyk, która jako studentka została wyróżniona spośród doktorantów i młodych pracowników naukowych uczestniczących w konferencji.
Tematyka nagrodzonego posteru pt. ,,Tertiary amine in dual role of monomer and reducing agent in µL scale SI-ATRP” obejmowała unikalne właściwości monomeru, jakim jest metakrylan 2-(dimetyloamino)etylu (DMAEMA), które wykorzystane zostały do modyfikacji powierzchni płaskich techniką polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu ATRP.
Ze względu na fakt, że skalowanie technik ATRP do skali przemysłowej jest zwykle bardzo problematyczne, opracowano uproszczoną, ale skuteczną metodę inicjowanej powierzchniowo ATRP do syntezy warstw organicznych szczotek PDMAEMA z płytek krzemowych. Głównym celem było zastosowanie monomeru, zdolnego do regeneracji aktywnej formy kompleksu katalizatora, jako czynnika redukującego, zastąpienie toksycznych rozpuszczalników organicznych wodą destylowaną, optymalizacja stężenia kompleksu CuIIBr2/TPMA), analiza wpływu tlenu na przebieg polimeryzacji i wreszcie zmniejszenie objętości stosowanej mieszaniny reakcyjnej z mikrolitrów do 20 μl/cm2 modyfikowanej powierzchni. Uzyskana metoda nie wymagała drogiej i/lub skomplikowanej aparatury, umożliwiła syntezę na większych podłożach w warunkach powietrznych i pozwoliła uzyskać jednorodne szczotki polimerowe o wielkości do 331 nm, scharakteryzowane ponadto za pomocą pomiarów kąta zwilżania i swobodnej energii powierzchniowej.
Inż. Kinga Ślusarczyk należy do grupy badawczej prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza (Chmielarz Research Group, CRG, https://pchmielarz.v.prz.edu.pl, https://twitter.com/Chmielarz_Group) oraz Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM (https://ipsum.w.prz.edu.pl/aktualnosci,), gdzie realizuje badania mające na celu syntezę polimerów z wykorzystaniem metod ATRP, w tym powierzchniowo inicjowanej ATRP z niskim stężeniem kompleksu katalitycznego w skali mikrolitrowej.
Udział w konferencji sfinansowany został ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu ,,Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.
Więcej informacji na stronach:
Aktualności Chmielarz Research Group
Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej